Доклад за Оценка на въздействие върху наследството на проектно предложение за Рехабилитация и модернизация на Рибарско пристанище „Северна буна„ гр. Несебър върху обекта на Световно наследство – „Старинен град Несебър„
Съдържание на доклада:
Настоящата Оценка на въздействието върху наследството/ОВН/ за обекта на световно наследство „Стария град Несебър“ разглежда проектно предложение за „Рехабилитация и модернизация на Рибарско пристанище „Северна буна” – Несебър”. Основна задача е оценяването на всички потенциални въздействия (положителни и отрицателни) на предложеното развитие, както в процеса на строителство, така и в процеса на експлоатация. На тази база са предложени съответните мерки за смекчаване на негативните въздействия и препоръки към проектантите и възложителя на ОВН.
В настоящия доклад „Старинен град Несебър“ се разглежда като цялостна многопластова структура с множество взаимозависими атрибути, изразяващи световна и други ценности, но и като жив градски организъм, със своята динамика и характерни особености. Представено е обобщено описание и история на Несебър, включително в контекста на обекта на световно наследство /СН/ и измененията, настъпили във времето по едни или други причини.
Методологията в основната си част се позовава на „Ръководство за оценки на въздействието върху наследството за забележителни места, представляващи световно културно наследство“ на ИКОМОС от 2011г. Въпреки това тя има индивидуален характер, отразяващ българската нормативна база относно опазването на културното наследство /КН/ и особеностите на разглеждания обект на СН – „Старинен град Несебър“.
В Доклада за обхват бе изготвен проект за актуализация на Настоящата Декларация за ИУЦ, приета през 2010г. с решение: 34 COM 8E от 34-тата сесия на Комитета за световно наследство (25 юли – 3 август 2010 г., Бразилия). Актуализираният текст отразява развитието и разширяването на научното понятие Изключителна универсална ценност /ИУЦ/ и значителните положителни резултати, постигнати в областта на опазването и управлението на „Старинен град Несебър“.
Извършена е подробна и систематизирана идентификация на атрибутите и ценностите, които те изразяват. Тя служи за основна база за извършване на последващата оценка. Позитивните и негативните въздействия са разгледани за всички вписани атрибути на материалното и нематериално наследство, което формира цялостната крайна оценка. Тя е извършена, следвайки системата за оценяване, приложена в „Ръководство за оценки на въздействието върху наследството за забележителни места, представляващи световно културно наследство“ на ИКОМОС от 2011г. и се характеризира с умереност и липса на екстремни стойности.
Изследването показа, че потенциалните положителни въздействия имат леко количествено преимущество пред отрицателните и са свързани с функционалната устойчивост и автентичността на местния поминък – рибарството. Градоустройствените мерки като ограничаване на достъпа и подобряване на условията на средата също са оценени като положителни за обекта на СН.
Основната част от потенциалните отрицателни въздействия са с умерена стойност и са свързани с физическата и визуална намеса в зоната на културната ценност и буферната й зона. Подробно фото заснемане и изследване с модерни графични методи на характерни изгледи и силуети онагледяват реалната физическа намеса. Липсата на подробна схема на закотвяне на новите инженерни съоръжения, отчитаща наличните археологически обекти, също е оценено като потенциална заплаха за неекспонираните и непроучени структури. Постоянното експертно наблюдение по време на изпълнението и последваща система за мониторинг и отчет са основните мерки за избягването на намеси в атрибутите, изразяващи ИУЦ.
Относно нематериалното наследство, в проекта за развитие няма ясни условия за интегриране на обекта в установените местни градски традиции и обичаи. Включването на рибарското пристанище в духа и традициите на Несебър и създаването на тематична музейна експозиция биха подобрили качеството на проекта и биха спомогнали за популяризирането на нематериалното наследство.
От проведената кореспонденция между община Несебър и Центъра за световно наследство /ЦСН/ – ЮНЕСКО и ИКОМОС, става ясно, че за основна потенциална заплаха за ИУЦ на обекта „Старинен град Несебър“ се смята масовият туризъм. Важно е да се вземе под внимание, че в Регулационния план на проектното предложение за развитие, поземленият имот, урегулиран за целта /УПИ І-1,485,486,487/ е едназначно отреден „за рибарско пристанище”. Регулационното отреждане изключва възможността за използването на разработваната територия за какъвто и да е вид туризъм и гарантира автентичността и интегритета на функцията й. Предвидени са ограждения по цялата сухоземна граница на имота и специален пропускателен режим. Поради тези причини масовият туризъм, като възможен ефект от развитието, следва да бъде изключен от обхвата на ОВН.
ОВН заключава, че проектът за „Рехабилитация и модернизация на рибарско пристанище „Северна буна” – Несебър” е изключителна възможност за развитие и подобряване на условията на упражняване на основния местен поминък – рибарството, освен това е възможност за оптимизиране на средата на разработваната територия. За да бъде тази възможност реализирана, следва да се проведе ефективно планиране, както и отговорно и адекватно управление на процеса на строителство и експлоатация, които да включват всички заинтересовани страни. Потенциала на културното наследство на Старият град Несебър е разнороден и всеобхватен, но категорично не е изцяло разгърнат.
Пилотният за България Доклад за ОВН има за цел, чрез научни и технически методи да изведе мерки, които да запазят баланса между желанието за икономическо развитие на местната общност и устойчивото опазване на обекта на СН.
………
7.4. Основни изводи от мерките за смекчаване и препоръки:
Основният извод от прегледа на възможните мерки за смекчаване на влиянието е, че при добро отношение на стопанина на обекта на СН-„Старинен град Несебър“, стремежът към осъвременяване на традиционни дейности е положителен и може не само да опази ценностните характеристики и атрибутите, които ги изразяват, но и да ги утвърди без конфликт със съвременния живот.
Основното което трябва да се направи в тази посока се разделя на две групи:
Настоящият опит показва, че съществуващте административни органи и експертни общности на международно, национално и местно ниво имат потенциал да се справят и с двете групи задачи.
След събиране и проучване на максимално количество информация, след изготвяне на подробна оценка и анализ на потенциалните въздействия, екипът на ОВН заключи, че цялостната степен на въздействие на разглежданото предложение за развитие е умерена и не навлиза в екстремни и рискови стойности. Потенциалните положителни въздействия имат малко количествено премущество пред потенциалните отрицателни такива. Въпреки, че са съизмерими като обем, положителните и отрицателни влияния са разнородни и строго специфични. Експертните доклади по част „Строителни конструкции и съоръжения“ /автор: инж. Кр.Маринов/ и част „Екология“ /автор: екип с рък.Т.Койчева/ доказват, че физическите намеси са обратими, сравнително лесно и евтино/, и не представляват риск за обектите на културното наследство в разработваната територия и извън нея.
Потенциалните положителни ефекти в основна степен се състоят в подобряване на условията на контекста на световната културна ценност и в ползи за нематериалното културно наследсвто – поминък и занаяти. Потенциалните негативни въздействия – материални, нематериални и визуални, следва да бъдат избегнати чрез изработената от екипа на ОВН система от мерки за смекчаване. Изпълнявайки ги и прилагайки ефективно управление, проектът за развитие би се превърнал в световен пример за балансиране на икономическото и социално развитие с качествено и отговорно опазване на културното наследсво. Чрез задълбочено проучване и последващо научно изследване, съобразено с международната и национална нормативна база, и с любезната експертна помощ и насоки от ЦСН-Юнеско и ИКОМОС, настоящата ОВН има потенциала да се превърне в добра национална практика за оптимизиране на инвестиционни инициативи и намерения за развитие, които касаят обекти на културното ни наследство.
Благодарности и авторство
Екипът на ОВН изказва специални благодарности и признателност към администрацията на община Несебър за съдействието и всеотдайността при изпълнението на настоящата ОВН.
Интердисциплинарен екип за изготвяне на ОВН:
Пълна проектатска правоспособност; лиценз по чл.165 от ЗКН; Магистратура ОКН; с опит в опазването на КИН и административни дейности по опазване;
Експерт с дългогодишен опит в сферата на подводната археология, в конкретната разглеждана зона на Старинен град Несебър
Експерт с дългогодишен опит в сферата на археологията на Старинен град Несебър; Значителен стаж в Музей „Старинен Несебър“
Експерт с дългогодишен опит в сферата на брегоукрепването; Опит и конкретен поглед над разглежданата зона за развитие – северно рибарско пристанище
Експерт с компетенция и опит в разработването на Оценки на въздействието върху околната среда (ОВОС) и други екологични оценки
April 13, 2018